Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w konkursie Stop - uzależnieniom organizowanym przez oddział rejonowego PCK w Jędrzejowie oraz KPP. Celem konkursu jest
W związku z obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy apel, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.
11 listopada M. Brykczyński
W dniu 10.11.2017 r. w NSP w Brusie z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się Szkolny Konkurs Historyczny. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas 4, 5, 6, 7. Klasy 4 i 5 miały wykonać plakat dotyczący tematyki symboli narodowych, natomiast klasa 6 i 7 pisała test dotyczący 11 listopada i II Rzeczpospolitej. W klasach 4,5 za swe prace wyróżnione zostały : Amelia Klamka i Julia Jastrzębska. W klasie 6 najlepszy w teście okazał się Kacper Jastrzębski, a w 7 - Jakub Chatys. Gratulujemy zwycięzcom ich wiedzy i zaangażowania.
27 września uczniowie klas IV-VII nauczyciele oraz bibliotekarka z NSP w Brusie odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Wizyta przebiegała pod hasłem Z biblioteką nam po drodze była elementem programu promującego czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W gościnnych progach biblioteki przywitała dzieci oraz nauczycieli pani Elżbieta Marcinkowska, która oprowadziła przybyłych po bibliotecznych zakamarkach. Przedstawiła historię tego miejsca, przybliżyła sylwetkę patrona. Zapoznała uczniów z bogatą ofertą biblioteki i zaprosiła do współpracy. Uczniowie poznali zasady korzystania z katalogu elektronicznego i papierowego. Mogli samodzielnie wypożyczyć i zwrócić książki i inne materiały biblioteczne. Odwiedzili wypożyczalnię, czytelnię i mediotekę. Szczególne zainteresowanie wzbudziła medioteka, w której zgromadzone zostały filmy, płyty z muzyką, gry planszowe, komputerowe.
Niesamowita atmosfera tego miejsca i życzliwość napotkanych tam osób spowodowały, że nie była to ostatnia wizyta uczniów naszej szkoły w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Dnia 29.09.2017 r. nasza szkoła obchodziła po raz pierwszy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przygotowali się do tego święta, ćwicząc znajomość tabliczki mnożenia w domu i w szkole. Korzystali z gier komputerowych, zabaw oraz uczyli się tradycyjną metodą "wkuwając na pamięć". Budynek szkolny ozdobiliśmy plakatami, których tematem przewodnim była znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Uczniowie klas III-VII losowali zestawy i w ciągu pięciu minut musieli prawidłowo rozwiązać dziesięć przykładów. Dzieci otrzymały certyfikaty – eksperta tabliczki mnożenia oraz nagrody rzeczowe. Jedynie te osoby, które przeszły pomyślnie egzamin.
Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania tego święta, cieszymy się z tylu rozdanych tytułów eksperta tabliczki mnożenia i liczymy na równie duże zaangażowanie w przyszłym roku.

Dnia 27 września uczniowie klas IV – VII wyjechali do kieleckiego kina Helios na film pt. „Goodbye Berlin”. Film niemieckojęzyczny w reżyserii Fatih Akin dał sposobność bliższego zapoznania się naszych podopiecznych z językiem, którego od niedawna uczą się dzieci z klasy VII.
Ciekawe informacje i doświadczenia uczniowie uzyskali również podczas pobytu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, przy ul. Ściegiennego vis-a-vis stadionu Korony Kielce.
Na początku roku szkolnego prowadząc wzmożone działania profilaktyczno-edukacyjne 2017/2018 funkcjonariusz policji odwiedził naszą szkołę. Policjant przypomniał dzieciom kilka zasad m. in.
ZACHOWANIA NA JEZDNI:
1 września 1939 r. Wybuchła największa wojna w dziejach świata - II wojna światowa- która trwała niemal 6 lat. Uczestniczyło w niej 61 państw, liczba zmobilizowanego wojska wynosiła 110 mln żołnierzy, zaginęło lub zginęło 55 mln ludzi, 35 mln zostało rannych. W tym roku obchodzimy 78 rocznicę tego wydarzenia. W pierwszych dniach września przypominamy przebieg wydarzeń tamtych dni i pochylamy głowy przed bohaterami.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Policjant z KPP w Jędrzejowie przygotowywał dzieci z naszej szkoły do spędzenia bezpiecznych wakacji. W ramach tego spotkania pojawiły się rozmowy na temat:
- jak zachować się na drodze, nie stwarzając zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, ani sobie,
- dlaczego powinniśmy nosić elementy odblaskowe,
- kąpiele i zabawy w miejscach niedozwolonych,
a także wiele innych tematów, które ustrzegą nas przed czyhającymi niebezpieczeństwami.
Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w turnieju wiedzy oraz konkursie plastycznym Rozsądek wygrywa-Nałóg przegrywa. Celem konkursu było - kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych, pogłębienie wiedzy na tematy związane z nałogami, zwiększenie aktywności uczniów w dziedzinie zapobiegania uzależnieniom, wzbogacenie metod i środków oddziaływania na młodzież w zakresie profilaktyki uzależnień. Milena Gębka i Marcin Molęda otrzymali nagrody rzeczowe za udział w turnieju.Patryk Sęk otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym oraz nagrodę rzeczową.
W Niepublicznej Szkole Podsstawowej w Brusie zostały przeprowadzone 2 godzinne warsztaty dotyczące sposobów i metod wychowywania dzieci, podczas których dowiedzieliśmy się jak radzić sobie z trudnym zachowaniem swoich dzieci.Warsztaty przeprowadziła Pani Beata Wojtachnio. Zakres tematyczny warsztatów obejmował między innymi stawianie granic, pochwały, uczucia, emocje, stosowanie kar.
Dnia 8 czerwca klasy starsze uczestniczyły w rajdzie pieszym do Dworku pod Lipą w Kotlicach. Rajd miał na celu kształtowanie u dzieci prozdrowotnych nawyków poprzez promocję aktywnego stylu życia. Zwrócenie uwagi na potrzebę codziennej aktywności.
Zajęcia sportowo - rekreacyjne na świeżym powietrzu okazały się świetną rozrywką. Bliskość lasów i rzeki Nidy stworzyły idealne warunki do aktywnego wypoczynku i relaksu. Agropark okazał się idealnym miejscem, gdzie dzieci skorzystały z kompleksu boisk i placu zabaw.
Dnia 8 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych wyjechali do Domu Kultury w Jędrzejowie na spektakl Tajemnicza kraina krasnali. Było dużo tańca i wielkie emocje. Dzieci uczestniczyły w spektaklu. Zapraszani na scenę brali udział w konkursach z nagrodami. Następnie nasze maluchy miło spędziły czas w bawialni Fantazja.
Duże emocje, radość i wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.
Istotne znaczenie w życiu każdego człowieka ma umiejętność okazywania własnych uczuć oraz rozpoznawanie emocji i uczuć u innych osób. Każdy uczeń ma prawo do okazywania wszystkich uczuć , jednakże powinien mieć świadomość, że ponosi odpowiedzialność za działania pod ich wpływem. Dlatego szkoła i rodzina jako środowisko wychowujące mają tutaj decydujące znaczenie.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Warsztaty miały na celu - dostarczenie uczniom wiedzy o uczuciach, zwrócenie uwagi na różnice w sposobie wyrażania uczuć, poznawanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami
1 czerwca 2017 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Brusie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. To były wyjątkowe chwile, których radość można zmierzyć…niezliczoną ilością zjedzonej waty cukrowej i prażonej kukurydzy. Ci, którzy chcieli pohasać na świeżym powietrzu, mogli swą energię spożytkować na dmuchanych zabawkach (zjeżdżalni, zamku ) oraz trampolinie. Zabawom sprzyjała doskonała muzyka, która umilała ten radosny czas. Uradowane dzieci niechętnie opuszczały plac szkolny, który na jeden dzień zamienił się w królestwo śmiechu i zabawy. Następny Dzień Dziecka już za… rok!
"Życzę Tobie, Mamo, szczerze
zdrowia, szczęścia i radości.
Życzę, by z Twojego serca
płynął zawsze dar miłości."
"Tato, Tato ukochany,
my życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
sto całusów z całej mocy."
Składamy naszym rodzicom w dniu ich święta najlepsze życzenia zdrowia i cierpliwości do swych dzieci oraz dużo radości.
W kompleksie świętokrzyska polana w parku miniatur obejrzeliśmy 20 najciekawszych obiektów naszego regionu. To była doskonała lekcja geografii i historii. W oceanice podziwialiśmy różne gatunki fauny i flory rzek, mórz i oceanów z całego świata. Bawiliśmy się w krainie zabawy oraz spróbowaliśmy swoich sił w parku liniowym. Następnie udaliśmy się podziwiać pomnik przyrody - Dąb Bartek.
9 maja 2017 roku do naszej szkoły zawitał niezwykły gość- były żołnierz, były więzień i kombatant kapitan Daniel Nowakowski, który należy do grona tzw. Żołnierzy Wyklętych. Po II wojnie światowej ludzie Ci byli skazani na zapomnienie. Wielu bohaterów zginęło z rąk UB, a ocaleni pozostawali pod bacznym nadzorem służb bezpieczeństwa. Kapitan Nowakowski opowiadał o swojej działalności w ramach konspiracji akowskiej w czasie II wojny światowej. Opis swoich wspomnień rozpoczął od wczesnego dzieciństwa, które brutalnie przerwała agresja Niemiec na Polskę. Kapitan przedstawił również informacje o funkcjonowaniu oddziału ,,Trupia Czaszka” w okolicach Sobkowa latem 1945 roku. Były żołnierz opowiadał o represjach, które dotknęły jego oraz jego najbliższych za udział w powojennej konspiracji. W czasach stalinowskich, został skazany na karę więzienia. Pracował też w obozie karnym w kamieniołomach na zachodzie Polski. W trakcie spotkania przekazał młodzieży mnóstwo cennych wskazówek dotyczących patriotyzmu, wskazywał na ustawiczne manifestowanie uczuć do Ojczyzny. Zachęcał uczniów do zdobywania wiedzy, aby mogli być w przyszłości rozsądnymi i odpowiedzialnymi obywatelami.